Home > Proje Yönetimi > Liderlik

Liderlik

Kişiler arası ilişki becerileri başlığı altında yer alan konulardan bir tanesi “Liderlik”‘tir. Liderlik hakkında aşağıdaki tanım PMBOK 5, 513. sayfada yer almaktadır.

Liderlik, bir grup insanın çabalarını ortak bir hedefe odaklamak ve bir ekip halinde çalışmalarını sağlamaktır. Genel anlamda liderlik başkalarının aracılığıyla bir işin yapılmasını sağlamaktır. Korku ve boyun eğme yerine saygı ve güven etkili liderliğin kilit unsurlarıdır. Etkili liderlik, tüm proje fazlarında önemli olsa da, bir projenin başlangıç fazlarında kritik öneme sahiptir, çünkü başlangıç fazi arı, vizyonun iletilmesi , ve proje katılımcılarının yüksek performans elde edebilmesi için motive edilmesi ve onlara ilham verilmesi üzerinde odaklanır. 

Proje boyunca proje ekip iiderleri, vizyon, strateji ve iletişim kurma ve bunları sürdürme; güven duygusu oluşturma ve ekip kurma; etkileme, danışmanlık yapma ve izleme; ve ekip ve projenin performansını değerlendirme çalışmalarından sorumludur. “

Yukarıda ifade edilen ve bundan sonraki bir kaç yazı başlığımın konusu olacak Kişiler arası ilişki becerileri, PMP sınavı için de önemlidir.

Categories: Proje Yönetimi
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: