Home > MS Project > MS Project’te Aktiviteye Özel Takvim

MS Project’te Aktiviteye Özel Takvim

MS Project ile bir proje hazırladınız. Tanımladığınız görevler ve atadığınız kaynaklar MS Project’in Standart takvimine bağlı olarak zaman programına yerleşti. Fakat aktivitelerden bir kaç tanesi aslında Standart takviminizin dışında yapılması gerekiyor. (Örneğin saat 18:00’dan sonra sabaha kadar)

Böyle bir durumda o aktivitenin Standart yerine Gece Vardiyası takvimine bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Bu durumda ilgili aktiviteye iki kere tıklamanız ve açılan Task Information penceresinde Advanced sekmesine geçmeniz gerekmektedir. Calender seçeneğinden takvim değişikliği yaparsanız, o aktivite artık diğer takvimlerin zaman aralığına göre Gantt Diyagramı üzerinde gözükmeye başlayacaktır.

 1. serkan üngören
  17/12/2009 at 13:55

  zaman zaman, farklı farklı task ler için, akşam, ctesi ya da pazar mesaileri yapılıyorsa, nasıl bir takvim seçimi yapacağız. Mesela haftaiçi bazı günler bazı taskler için, hem gündüz normal çalışma, hem gece vardiyalı çalışma hem de c.tesi günü extra çalışma yapılırsa, o task için standart ya da vardiyalı takvimi seçmek yanlış olacaktır.

  Ben bir deneme olarak, o task için ”1” adlı bir takvim oluşturmayı ve mesailere göre o takvimi güncellemeyi denedim fakat bir süre sonra 1500 aktiviteli bir projede binlerce takvim oluşturmak zorunda kalacağımı farkederek vazgeçtim.

  Çözüm aslında, task information kutusu içinde, takvim atama seçeneği yerine, bir takvim ekranı çıkması ve bu takvimin o task için sürekli güncellenmesiyle çözülebilirdi…

  Bu konuda fikirlerinizi almaktan mutluluk duyacağım…

  İyi çalışmalar..

  Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş. Derince / Kocaeli
  imalat ve Planlama Müh.
  Serkan ÜNGÖREN

 2. 17/12/2009 at 23:17

  Serkan Bey,

  Fazla mesainin yapıldığı aktiviteler için takvimleri değştirmek yerine aktivitelere Overtime Work girmeyi deneseniz, aktivitenin Standard Takvime göre süresi yine istediğiniz süre akalacaktır. Ekstra yapılan çalışmaları da böylece göstermiş olacaksınz.

  Örneğin. Çarşambadan bir sonraki Salı’ya uzanan bir aktivitede Ctesi-Pazar’ı iş günü yapmadan kaynakalrınıza 16 saat Overtime Work verseniz, o aktivite yine iki gün kısalır hatta fazla mesai maliyeti de plana eklenir.

  Bu çözüm olmaz mı?

 3. 21/12/2009 at 13:30

  Gökrem Bey;

  Önerdiğiniz yöntem kesinlikle benim için en ideal yöntem, daha önce bunu yapmayı denedim, fakat belli bir tarih için hangi ekranda, o tarih için overtime work girebileceğimi bulamadım. ayrıca program overtime work saatlerini o akşam 8 saat olarak kabul ediyor ve daha fazlasını birsonraki güne atıyor. Programda bizim için standart olan; akşam 3 saat ve hafta sonu 7,5 saat overtime saatlerini belirtme şansım var mıdır?

  Teşekkür ederim iyi çalışmalar…

  Serkan

 4. 21/12/2009 at 14:50

  Overtime kolonu açıp, oradan 3 saat girdiğimde, bu 3 saati, taskin tüm çalışma günlerine belli bi kurala göre dağıtıyor. Fakat be dağıtmasını istemiyor, girdiğim 3 saat fazla mesaiyi task in ilk gününde ya da seçtiğim belirli bir günde belirtmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim…

  İyi çalışmalar…

 5. 22/12/2009 at 14:54

  @Serkan ÜNGÖREN
  21.12.2009 13:30’daki sorunuza yönelik şunu söyleyebilirim. Biraz detay bir yöntemle var aslında…

  Task Usage görüntüsüne geçip, sarı takvim ekranı üzerinde mouse sağ click yapın ve o alana Overtime Work field’ı ekleyin. Hangi gün ve aktiviteye Fazla Mesai girecekseniz, buradan planlayın. Sonra da gerçekleşmeleri Actual Overtime Work field’ına işlersiniz.

 6. 22/12/2009 at 15:16

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: