Reklamlar
Başlangıç > PMP > Neden PMP Sertifikası Almalıyım?

Neden PMP Sertifikası Almalıyım?


 pmp

Bu yılbaşı itibariyle dünya genelinde PMP sertifikasına sahip kişi sayısı 306.706 kişi olarak PMI tarafından duyurulmuştur.Özellikle 2000 yılından sonra Proje Yönetimine olan ilgi önceki senelere göre hızlı bir artış göstermiştir. En önemli etkenin 2000 yılına geçerken dünyadaki tüm firmaların Y2K Projesini yürütmeleri oldukça önemli bir etkendir. Özellikle global şirketler dünyanın farklı yerlerindeki şirketlerinde aynı standartta Proje Yönetimi uygulamasına önem vermek zorunda kalmış ve Proje Yönetiminde ortak bir dil birliğinin veya metodunun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. 

 Ülkemizde halen 500 civarında PMP sertifikasına sahip kişi bulunmaktadır. Dünyada kariyer gelişimi için kullanılan bu sertifika tahminize göre önümüzdeki 3-4 yıl içinde proje bazlı çalışan kuruluşların işe alımların da ilk soracakları sertifika olacaktır. Sonuçta, rekabet sadece kurumlar arasında yaşanmıyor, bireyler arasında da daha iyi şartlarda işlerde çalışmak için kişiler kendilerinde bir farklılık yaratmak zorundadır. Bunun için gayret göstermek, zaman ve para harcama kaçınılmazdır. Fakat neticede rekabet avantajı sağlayarak, hem daha iyi şartlarda iş bulmak hem de bilgi birikimini artırarak daha verimli çalışma ortamları yaratmış oalcaklardır.

 

Proje bazlı çalışmak bundan 10 sene öncesine göre çok daha tercih edilen bir çalışma biçimi haline gelmiştir, önümüzdeki yıllar da ise çok daha talep görecek bir yönetim şeklidir. Doğal olarak, şirketlerin önümüzdeki yıllarda Profesyonel Proje Yöneticilerine çok daha fazla ihtiyaçları olacaktır. Ülkemizde kariyer gelişimini hedefleyen ve özellikle yabancı kökenli şirketlerde çalışmayı düşünen gençlere tavsiye edeceğim bu sertifika için en kısa zamanda PMBOK’ı tedarik etmelerini ve okumaya başlamalarını tavsiye ederim.

Reklamlar
Kategoriler:PMP Etiketler:, , ,
 1. oktay
  01/02/2010, 09:14

  gökrem bey merhaba, pmbok nerden temin edilir, fiyatı ne civarlarda acaba ?

  Beğen

 2. 01/02/2010, 09:59

  @oktay
  public_relations@pmi-tr.org mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz. Fiyatı 70 TL civarında…

  Beğen

 3. Özlem
  05/02/2010, 15:11

  Merhaba,

  PMP sınavı kimin tarafından nerde yapılıyor? Hazırlanma süreci yaklaşık ne kadar sürer? Sınav ingilizce midir? Bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler.

  Beğen

 4. 06/02/2010, 10:46

  @Özlem
  Özlem Hanım, http://www.pmi.org ve benim http://www.gokremtekir.com/index.php/category/pmp/ kategorisi altında yazdıklarımı inceleyin lütfen…

  Beğen

 5. 24/02/2010, 11:52

  Alttaki linkte pmp ve pmi ile ilgili ingilizce kaynaklar bulabilirsiniz.

  Beğen

 6. 24/02/2010, 14:14

  @pmp uzman
  Altta bir link gözükmüyor, bilginize…

  Beğen

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: