Reklamlar
Home > Proje İletişim Yönetimi > Öğrenilen Dersler Neden Önemlidir?

Öğrenilen Dersler Neden Önemlidir?

Organizasyonlar sadece kar amacıyla değil, kendilerine deneyim katacak konularda da projeler üreterek, uzun vadede bunları kazanca dönüştürmeyi hedeflerler. Başarılı veya başarısız biten her türlü proje aslında proje yöneticisine önemli deneyimler kazandırır.

PMI’ın kapanış sürecinde “yönetimsel kapanış” işleminin önemli gayeleri vardır. Kurum içinde projenin resmi kabulünü gerçekleştirmek ve ürünü fiilen kullanıma geçirmek amaçlardan biriyken, diğeri de proje kayıtlarının arşivlenmesini sağlayarak, kurum deneyiminin artmasına katkıda bulunmak, şeklinde ifade edilebilir.

Proje arşivlerinin içinde projeye dahil olan kişiler, planlardaki revizyon kayıtları, gerçekleşmelerle planların karşılaştırılması vb. olarak sayılabilir.

Öğrenilen dersler de proje arşivlerindendir PMI’a göre Öğrenilen Dersler, neyin doğru neyin yanlış gittiğini analiz etmek amacıyla hazırlanan kayıtlardır. Öğrenilen Dersler, proje aşamaları tamamlandıkça belgelenmelidir. Böylece organizasyonun öğrenme hızını geliştirir. Bu kayıtların Proje Ofisi gibi bir merkezde toplanıyor ve daha sonra tekrar proje yöneticilerinin kullanımına sunuluyor olması, çok daha koordineli bir çalışma yaratacağından öğrenime daha fazla katkı sağlayacaktır.

Öğrenilen Derslerin sonraki proje yöneticilerine fayda sağlayabilmesi için yazım biçimi de çok önemlidir. Makale şeklinde yazılan Öğrenilen Derslerin hem yazımı hem de okunması zordur. Bu yüzden aslında Öğrenilen Dersler, sonraki proje yöneticilerinin kolay kullanılabilmesi amacıyla “Kontrol Listesi – Checklist” haline dönüştürülmelidir. Öğrenilen Dersler artıkça Kontrol Listesi de genişleyecek ve gelecekte bir proje yöneticisi kendisinden önce ne tip hatalar yapılmışsa bu hatalara düşmemek için tüm detayları kontrol ederek, gerekli doğrulamaları gerçekleştirmiş olacaktır. Kontrol Listeleri, PMI’ın Proje Kalite Yönetimi bilgi alanı içinde detaylı ele alınmaktadır.

Reklamlar
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sohbete başla
Merhaba, bana hızlıca ulaşın.
Powered by
%d blogcu bunu beğendi: