Başlangıç > Planlama Süreçleri > Planlı Yaşamak

Planlı Yaşamak


Öncelikle kalem ve kağıt: Planlı yaşamanın birinci kuralı mutlaka yazmaktan geçiyor ve anında yazmak. Bunun için yanınızda mutlaka bir kalem taşımalısınız. Ben bu işi Ipad’imle yapıyorum. Asla yanımda ayırmıyorum. Modern insanın mutlaka sürekli yanında kalemi olmalı diye düşünüyorum.

Anında Yazmak: Gün içinde akla onlarca şey geliyor veya pekçok kişi ile iletişim halinde oluyoruz. Aklımıza gelen parlak bir fikir olabiliyor veya daha sonra yapmamız gereken bir işi anında yazıya dökmek, hem beynin daha az yorulmasını, hem de verimliliği artırıyor.

Haftayı Planlamak: İki gün arayla önümdeki bir haftanın işlerine göre yapmam gereken hazırlık var mı diye düşünmek. Bir hafta içinde şehir dışı işim varsa ulaşım (uçak vb.) veya konaklamayı organize etmek

Yarını Planlamak: Her akşam ertesi günün işleri, kimlerle görüşeceğim, nereye gitmem gerekiyor, açık adres, iletişim bilgisi gibi detayları gözden geçiririm.

Saatlik Planlama: Gün içünde yapılacak işleri öncelik sırasına göre zaman dilimleri içine yerleştirip, sırayla tamamlama ve bitenleri listeden çıkarmak.

Hava Durumunu İncelemek: İki, üç gün arayla önümüzdeki 15 günün hava tahminlerini incelerim. Yağmur yağma olasılıklarını gözönünde bulundurmaya gayret ederim.

Gerekli Araç ve Gereçlerin Koordinasyonu: Yapacağım işe göre yanımda olması gereken evrak, kayıt, dosya vs. önceden mutlaka hazırlanmasını sağlarım.

İlgili Kişilerin Organizasyonu: Planlanan işim bir başkasını da ilgilendiriyorsa teyitleşmek ve kendi hazırlıklarım hakkında o kişiyi bilgilendirmek, daha sonra oluşacak yanlış anlamaları engelliyor.

Arabayı Gölgeye Bırakmak: Eğer arabamı açık bir alana sabahleyin bırakmak ve akşama almak zorundaysam, sabahtan gölgelerin nereye denk geldiğine ve güneşin akşama nereye düşeceğine dikkat ederim. Sabahtan güneşin alnına bırakırım ama bilirim ki öğleden sonra o bıraktığım yer gölge olacaktır ve ben arabayı alana kadar bir nebze olsun soğuyacaktır. Camları da hafif açık bırakmanızı tavsiye ederim.

Planlı yaşamayı alışkanlık haline getiren bir kişi zaten etrafındakileri de planlı olmaya zorluyor ve daha az yorularak, daha çok iş yapıyor.

Kategoriler:Planlama Süreçleri
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: