Home > Proje İletişim Yönetimi > Müşteri için Doğru Şeyler Yapmak

Müşteri için Doğru Şeyler Yapmak

 • Proje Kapsamını Müşteriye Doğru Anlatmak: Proje Yöneticisi, müşterisine müzakereler sonucu ulaştığı kapsamı açık ve net olarak, anlatmak zorundadır. Kapsamda belirsizlikler olsa dahi bu belirsizliklerin de neler olduğu konusunda iki tarafta hemfikir olmalıdır. Kapsamda değişiklikler oldukça veya kapsamdaki belirsizlikler ortadan kalktıkça müşteri gelişmelerden haberdar edilmeli ve kapsamı kontrol altında tutabilmek için Proje Yöneticisi azami gayreti göstermelidir.
 • Riskleri Dikkatli Takip Etmek: Proje Yöneticisi, kendisinin ve ekibinin geçmiş deneyimlerini proje planına yansıtabilmelidir. Geçmişte yaşanan olumsuzlukları yok etmek için Risk Yönetimi’ne önem vermelidir. Projesi için yapacağı düzenli Risk Değerlendirme Toplantıları ile risklere nitel veya nicel tehdit değerleri verip, önlem alınması gereken durumları sorgulamalıdır.
 • Etkili İletişime Önem Vermek: Müşteriniz, sizin onun işiyle ne kadar uğraştığınızı merak eder. Bir hayli zaman harcayıp, uğraşsanız bile eğer müşteriyi bu konuda bilgilendirmesseniz, onun işini arka plana attığınızı düşünecektir. Bu yüzden olumlu ve olumsuz gelişmeleri, uğraşlarınızı, yapabildiklerinizi ve yapamdıklarınızı eğer düzenli olarak bildirirseniz, başarı için toleranslarınız artar.
 • Proje İlerlemesini Raporlamak: Müşteri istediği bir anda kendi projesinin ne durumda olduğunu görmek ister. Bunun için de şeffaf bir Proje Yönetimi’nin olmasını ister. Projenin gelişmesini görmek için herhangi bir kimseye sormadan bir kaç tıkla ve çok kısa bir zaman içinde gelişme raporuna kolayca ulaşma talebi olur. Şeffaf bir Proje Yönetimi yapısını sağlamak için gerekli alt yapı çalışmalarına başlayın. Bu sayede müşteri size olan güveni de artacaktır.

Özet

Müşteri için doğru şeyleri yapmak, müşterinin her istediğini yapmak anlamına gelmez. Müşterinizi Proje Yönetimi’nin nimetlerinden faydalandırabilirseniz, başarı kendi kendine gelecektir.

 1. Aziz Namvar
  11/05/2010 at 06:01

  Merheba
  Ben iranliyim ve burda PMP sinavlari yapilmiyor. dolayisiyla sinav icin Turkiyeye gelmem gerekir. sizden 3 sorum olacak:
  1-sinav Turkce yapilir mi? (ingilizceyi iyi bilmedigim icin!)
  2-sinavin refrensleri hangi kitaplardir?
  3-Bu refrens kitaplari istanbulda nerden alabilirim? (iranda kredi kart olmadigi icin intenetten almak mumkun degil)

 2. 11/05/2010 at 09:35

  @Aziz Namvar
  Merhaba,
  Sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
  1- TürkTelekom, PMBOK’ı Türkçeleştirdi ve Aralık 2010 tarihinde de sınavların Türkçe yapılması için PMI’dan söz aldı. Eğer bir değişiklik olmaz ise Aralık 2010’da sınavlar Türkçe olacak.
  2- Türkçe sınava referans kitap da Türkçe PMBOK olacaktır. Linki budur: http://www.idefix.com/kitap/proje-yonetimi-bilgi-birikimi-kilavuzu-pmbok-kilavuzu-kolektif/tanim.asp?sid=QZ2G4VLJRY0YE88OFVXF
  3- Evet bu zor bir durum, bu konuyu araştırıp, size bilgi vermeye çalışayım.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: