Home > PMP > PMBOK 2008 ve PMP Sınavı Hazırlık Eğitimi

PMBOK 2008 ve PMP Sınavı Hazırlık Eğitimi

 31.12.2008 günü PMBOK‘ın dördüncü baskısı yayınlandı. PMI tarafından da Temmuz 2009’dan itibaren de PMP sertifika sınavının yeni kitaptan yapılacağı duyuruldu.

 Ocak ile Haziran ayları içinde PMP sertifikası eğitimlerimize yoğun bir talep aldık ve kurumumuzdan eğitim alanların 52 tanesi PMP sertifikası aldı. Sınava girenlerden sınavı geçenlerin oranı (başarı oranımız) %92 olarak gerçekleşti. Geçemeyenler ise eğitimden sonra yeterince hazırlanamadığını ifade etti.

 Bugün itibariyle Türkiye’de PMP sertifika sahibi 642 kişi olarak görülmekte…

 Temmuz ve Ağustos aylarında ise ben ve eğitimenlerimizden Can İzgi Bey, yeni PMBOK’a göre PMP sınavı hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Yaklaşık 1 aylık bir çalışmayla bütün konu içerkikleri, sunumlar ve sorular  elden geçirildi ve 28-29-30 Ağustos 2009’da yapacağımız eğitim için tüm hazırlıklar tamamlandı.

 Bu tarihler de şimdiden 18 kişilik bir katılımcı ön kaydı alındı ve 2 paralel sınıf şeklinde eğitimleri gerçekleştireceğiz.

 PMP sertifikasına olan talebin önümüzdeki dönemde daha da artacak olması Proje Yönetimi’ne profesyonel bakışın ülkemizde daha da gelişmekte olduğunu göstermektedir. Bu sayede ülkemizdeki projelerin daha başarılı yönetilmesinin mümkün olacağını umut ediyoruz.

Categories: PMP Tags: , , , ,
 1. Özcan Söke
  28/12/2009 at 22:40

  Merhabalar,

  PMI sınavının türkçe verilme tarihi olarak her hangi bir tarih var mıdır acaba?
  Ayrıca piyasada çok fazla PMP eğitimi veren kuruluş var. Burada amaç sertifika mı almak yoksa süreçlere hakim olup, sindirip doğru ve verimli projeler mi yönetmek. Elbetteki sertifika bu işin önemli parçası. Ancak çoğu kuruluş sadece sınava hazırlıyor. Oysaki bu süreçte öncelik akademik eğitim, sonra pratik çalıştaylar ve akabinde sınav olması gerekmez mi?
  PMP eğitimi için bir tarih var mıdır acaba? Kaç saat? Ücreti ne kadar dır acaba?
  bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  sevgiler,
  ÖS

 2. 29/12/2009 at 12:46

  @Özcan Söke

  Özcan Bey,

  http://www.gokremtekir.com/index.php/category/pmp/ kategorisindeki yazılarımı okursanız, pek çok sorunuza cevap bulabilirsiniz.

  Fakat biz kurum olarak Proje Yönetimi eğitimlerini 1997’den beri yapıyoruz ve amacımız Türkiye’de Proje Yönetimi’nin bilinir hale gelmesini sağlamak.

  Proje Yönetimi konusunda senede 4000-5000 kişiye eğitimler veriyoruz ve bu sektörün Türkiye’deki lider kuruluşuyuz. (İstanbul Kurumsal Gelişim -www.projeyonetimi.com- adına söylüyorum)

  Bu yüzden bizi sadece PMP sertifikası vermeye hedefleyen kuruluşlarla lütfen karıştırmayınız. Biz danışmanlık yoluyla da şirketlerde Proje Ofislerinin kurulmasına, Proje Yönetimi metodlarının oluşturulmasına da destek veriyoruz. Bu arada herks PMP sınavına giremez, zaten. En az 4500 saat Proje Yönetimi deneyiminiz olması gerekiyor. Diğer yazılarımda bunu belirttim.

  Bu açıklamaları yapma fırsatı verecek biçime soru sorduğunuz için teşekkür ederim.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: