Reklamlar
Home > Proje Zaman Yönetimi > PERT Diyagramı basitçe nedir?

PERT Diyagramı basitçe nedir?

PERT diyagramları bir projedeki aktiviteleri dokümante ve analiz etme aracıdır. Project Evaluation and Review Technique (PERT – Proje Değerlendirme ve Gözden Geçirme Tekniği), 1950’lerde karmaşıklaşmaya başlayan endüstriyel projelere destek olmak amacıyla geliştirilmiştir.

Tipik Kullanımı

PERT, faaliyetlerin yapılış sıralamasının daha net görülmesini sağlayacak bir gösterim sunar. Yöntem, tahminlenen ve gerçekleşen süreler arasındaki farklılıkları göstermeyi, gelecekteki aktiviteleirn ayarlanmasını ve projenin hedefe ulaşmasını kolaylaştırır. Diğer bir yandan da projenin kritik yolunu bulmamızda yardımcı olacaktır.

En İyi Uygulama Şekli…

  • Aktiviteleri belirleyinİlk adım, projenin aktivitelerini belirlemektir.
  • Sıra oluşturunAktivitelerin birbirleri arasındaki yapılış sırasını oluşturun.
  • Süre tahmin edinHer aktivitenin ne kadar üsreceğine dair süreleri tahmin edin. Bununla birlikte bazı aktiviteler arasında öteleme (beton kuruması, üst yöentim onayı için bekleme gibi) süresini veya paralel yürütmek için geri çekme zamanlarını belirleyin. Aktivite sürelerini düşünürken, işe atanacak kişinin performansını da gözönünde bulundurmayı unutmayın.
  • Kritik Yolu belirleyin Projenin kritik aktivitelerini, erken ve geç başlama/bitiş zamanlarını, bolluk değerlerini belirleyin.
  • Gözden geçirin (Eleştirin)Projenin, ihtiyaç duyduğu kaynak miktarını zaman dilimleri için çıkarın (örneğin nakit akışı, kaynak histogramı gibi). Projenin kalite kriterlerini, risklerini, iletişim gereksinimlerini, satınalma planını dahil edin ve planı analiz edin.
Reklamlar
Categories: Proje Zaman Yönetimi
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sohbete başla
Merhaba, bana hızlıca ulaşın.
%d blogcu bunu beğendi: