Home > Proje Yönetimi > Koçluk

Koçluk

PMBOK’ta yer alan bir proje yöneticisi yetkinliği ise Koçluk’tur. Koçluk, Kişilerarası İlişki Becerileri bölümünün son konusudur.

“Koçluk proje ekibinin daha yüksek seviyelerde yetkinlik ve performansiara çıkarılmasının bir yöntemidir. Koçluk güçlendirme ve gelişme yoluyla insanların potansiyellerini fark etmeleri için onlara yardım etmektir. Koçluk projenin başarılı olmasını sağlamak için yeni beceriler oluşturmak ya da becerilerini geliştirmek veya zenginleştirrnek için ekip elemaniarına yardım etmek amacıyla kullanılır. Koçluk birçok çeşitli şekil ve yaklaşımlar biçiminde olabilir. Bazı durumlarda, teknik becerileri artırmak veya ekip oluşturma çabalarına yardımcı olmak ve tutarlı kişilerarası etkileşimleri sağlamak için resmi veya resmi olmayan eğitimler geliştirilebilir.

Koçluk ayrıca zayıf performansa değinmek ve ekip elemanlarının becerilerindeki eksiklikleri aşmasına yardımcı olmak için de kullanılır. Koçluk, danışmanlıktan farklıdır. Danışmanlık, ekip elemanlarının bir şeyi “yapamayacağı”ndan ziyade “yapmayacağı” durumlar üzerine odaklanır. Ekip elemanının, beceri, bilgi veya deneyim eksikliğine bağlı olarak beklentileri gerçekleştirmediği veya yerine getirmediği bir durum söz konusuysa ekip elemanının becerisini geliştirebilmesine yardımcı olmak ve böylece yapamaz” durumunu “yapabilir”e dönüştürmek için koçluktan faydalanılabilir.

Koçluk ekipler için güçlü bir motivasyon sağlayıcı olabilir. Ekipler becerilerini, güvenlerini geliştirdikçe zorlayıcı veya çaba gerektiren görevler üstlenme istekleri de artar. Bu, daha etkili ve üretken ekiplere yol açabilir. “

Categories: Proje Yönetimi
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: