Başlangıç > Proje Risk Yönetimi > Krizde Şirketinizi Geliştirin

Krizde Şirketinizi Geliştirin


Çalışan sayısının az olduğu, genel idarenin şirket sahibinde veya en fazla iki, üç ortağında olduğu küçük bir şirket düşünün. Küçük bir yapıda idare doğal olarak daha kolay, emir-komuta zinciri belirgin ve kararlar çok hızlı alınabiliyor, ayrıca kararların sonuçları da hemen fark edilebiliyor. Bu şirketimiz, kaliteli iş yaptığı için hızlı biçimde gelen taleplerin artığını varsayalım. Doğal olarak, daha fazla insanın istihdam edilmesi gerekmektedir. Çalışan insan sayısı artıkça doğal olarak departmanlar resmi olarak belirmeye başlar. O departmanların başına dışarıdan yöneticiler gelmeye başlar. Eskiden en fazla iki veya üç kişinin verdiği kararlar hemen uygulanabiliyorken, artık verilen kararların diğer departmanları nasıl etkilediği düşünülmeli, onların görüşleri de kararlar üzerinde etkili olmalıdır. Bu yüzden karar verme süreci yavaşlamış veya verilen kararların uygulanmasında sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. Oluşan departmanların bilgi, iletişim, yetki, sorumluluk beklentisi gibi istekleri hızlı biçimde su yüzüne çıkar ve çatışma yaratan faktörler olarak, kurumun yönetilmesini zora sokar.

Yukarıdaki tablo özellikle kurum içinde süreçlerin oluşturulmadığı durumlarda ortaya çıkar. İşte kriz döneminde kurum içindeki süreçlerin yeniden tanımlanması, belirsiz yetki ve sorumlulukların net biçimde ortaya çıkarılması, bilgi – ürün akışının yeniden gözden geçirilerek modellenmesi, şirketin krizden sonraki büyüme sürecinin çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Bütün bu çalışmalar Süreç İyileştirme Projesi olarak hayata geçirilebilir.

Bundan başka, kriz özellikle donanım altyapısının iyileştirilmesi için yeni fırsatlar sunar. Özellikle otomobil ve araçların yenilenmesi, eski teknolojili donanımın iyileştirilmesi veya yenilenmesi krizden faydalanmanın bir diğer yoludur. Bu çerçevede Donanım Altyapısı Geliştirme Projesi başlatılabilir.

İşlerin yoğun olduğu dönemde bir türlü hayata geçirmeye fırsat bulamadığınız Bilgi İşlem Projeleri hayata geçirilebilir. Özellikle bu dönemde yazılım paket fiyatlarında önemli avantajlar sağlayabileceğiniz gibi işlerin yoğun olmamasından dolayı da bu yeni yazılımlara geçiş kolay olacaktır. Yoğun iş dönemlerinde bu projelerin hayata geçmesinin en önemli risklerinden bir tanesi son kullanıcılardır çünkü hem mevcut iş süreçlerini yerine getirmeye hem de yeni bir yazılımı öğrenmeleri beklenir. Kriz döneminde bu yazılımların kullanılmasına yönelik daha fazla eğitim son kullanıcı riskini azaltacaktır. Bu proje sayesinde kriz sonrasında hem elde kalifiye eleman kalacak hem de süreçlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayacak bir yazılım sistemi hayata geçmiş olacaktır.

Diğer yandan; Mevcut insan kaynağı farklı alanlarda eğitilerek, yetenek ve bilgi birikiminin artırılması sağlanabilir. Böylece birimler arasında iletişim gelişeceği gibi, becerilerdeki artış ve personel kalitesinin de artırılması mümkün olacaktır.

Görüldüğü gibi kriz döneminde şirketlerimizin yapabileceği pek çok proje ortaya çıkabilir. Temelde insana yapılan yatırım çalışanlar için de motivasyon ve şirkete bağlılık yaratacaktır. Uzun vadede hem çalışanlar, hem de kurumlar krizden fayda sağlamış olacaklardır.

Kategoriler:Proje Risk Yönetimi
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: