Home > MS Project > Zam Dönemi ve MS Project

Zam Dönemi ve MS Project

zam1 Temmuz 2009 itibariyle çok önemli bir konuyu gündeme taşımak istiyorum. Konumuz ZAM.

 Tabiki konuya Proje Yönetimi, hatta Microsft Project açısından bakacağız. Projemizde kaynaklarımızın maliyetlerinin artmasını nasıl programa gireceğimizi kısaca ifade edeceğim.  Konuyu patronunuza aynen şöyle anlatın.

“Bakın Sayın Patronum! Microsoft Project’te kaynaklarımızı tanımladığımız görüntüye geçip. View-Resource Sheet (Türkçe kullananlar için: Görünüm – Kaynak Sayfası) zam vermeye karar verdiğiniz kaynağa iki kere tıklıyorsuuz. Mesela ben zam alacağım, kendime iki kere tıklıyorum.

Sonrası çok kolay, açılan Resource Information (Kaynak Bilgi) penceresinde Cost (Maliyet) sekmesine de tıklıyorum. (Resimde görüldüğü üzere…) Hangi tarihlerden itibaren bana zam tanımlayacaksanız, önce zammın başlayacağı tarihi, arkasından zamlı fiyatı giriyoruz. Mümkünse fazla mesai de giriyoruz (bunu çok diretmiyorum, yani mümkünse…)

Sonra da OK butonuna basıyoruz, artık MS Project, işlerinin hangi tarihlere denk geldiğini görüyor ve yeni dönemdeki maliyet bedelini referans alarak, proje maliyeti hesaplıyor. Gördüğünüz gibi çok kolay.

Öğrendiniz değil mi? Pardon duyamadım. Şimdi o zammı geri mi alayım?!!! ”  🙂

Categories: MS Project Tags: , ,
 1. 21/07/2009 at 10:16

  Sevgili Patron;

  Her bir projenin içerisinde kaynakları teker teker tanımladuğınız için her bir proje dosyasını güncellemeniz mi gerekiyor dediniz?
  Bu durumda bir kaynak havuzu kullanabilirsiniz. Bilmiyor musunuz? O zaman Gökrem Bey anlatacaktır size.

  Patron bu arada bir de Project Server var, orada da kaynakları merkezi olarak güncelleyebiliyorsunuz.
  … Pardon patron, zam vermeyip project server’a mı zam maliyetini yansıtacaksınız. Ama çalışan motivarsyonunu unutmayın.

  (farklı üsluptaki yazıya, farklı üslupta yorum.)

  Aktivitelere bağlı proje maliyeti çıkartan ve takip edenler için çok güzel bir tiyo. Buradan proje bütçelerinin zam dönemlerine göre hesaplanması durumlarında gerçekçi maliyet çıkarmak için önceden ne gibi tanımlar yapmak gerektiğini de düşünebiliriz.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: