Home > MS Project > Neden Excel Yerine MS Project?

Neden Excel Yerine MS Project?

Her derde deva bir programdır Excel. Düz yazı yazmanıza da, karmaşık formüllerle hesaplar yapmaya da, veritabanlarını yönetmeye de yarar.

Tabi ki, proje yönetiminde Gantt Diyagramlarını oluşturmak da mümkündür. Yukarıdan aşağıya doğru aktiviteleri yazarsınız, kolonlar da tarihler olur. O kolonları, ilgili aktiviteler için renkli renkli boyadınız mı, işte güzel bir Gantt diyagramı. Eğer Gantt diyagramının tek başına bir proje planı olmadığını biliyorsanız (veya bu fikre katılıyorsanız) Excel’in de proje yönetimi için gerekli bir çok araçtan mahrum olduğunu tahmin edersiniz. İşte size Excel yerine MS Project kullanmak için 10 sebep:

 • Projenin ve ana aşamaların toplam maliyet, adam*saat ve efor bilgilerini toplamak için Excel’de, Project‘e göre daha fazla zaman harcarsınız.
 • Excel’de ana aşamaları, aktiviteleri, kilometre taşlarını hazırlamak ve ilerlemeleri takip etmek MS Project’e göre daha zordur.
 • Proje zaman çizelgesi Excel’de statiktir. Eğer aktivite sürelerinde bir değişiklik olursa bu durumu geri kalan aktivitelere yansıtmak zaman alıcıdır. MS Project, değişiklikleri tüm ardıl aktivitelere yansıtır.
 • MS Project’te aktivitelere kaynak atamak Excel’e göre daha kolaydır.
 • MS Project, kaynaklarınızın maliyet artışlarını, tatil bilgilerini tanımlamanıza imkan verirken, Excel’de böyle bir özellik yoktur.
 • MS Project’te süre ve maliyet değişikliklerini takip etmek, rapor hazırlamak Excel’e göre daha kolaydır.
 • Herhangi bir faaliyetteki gecikmenin bütün projeye olan etkisini görmek zordur.
 • MS Project’te periyodik olarak kaynak ihtiyaçlarının belirlenmesi Excel’e göre daha kolaydır.
 • Proje yönetimine özel raporlar MS Project içinde yer almaktadır. Aynı rapor içeriğini Excel’de hazırlamak zordur veya mümkün değildir.
Categories: MS Project
 1. burcu
  16/12/2009 at 09:44

  Merhaba Gökrem Bey,

  Ms project’te work 80h ve duration 10gün ise iş, bir kişiye otomatik olarak hergün 8er saat olarak dağıtılıyor. Ancak her zaman bir kişinin bir gün içerisinde ayrması gereken zaman 8 saat olmayabiliyor. Günlere göre ayrı ayrı planlama nasıl yapılabilir? Ayrıca hergün 8 saat çalışması planlanan bir çalışan ilk gün 4 saat ikinci gün 5 saat çalışmış ise bu değerleri Ms Project’e nasıl yansıtabiliriz?
  Teşekkürler,

 2. 16/12/2009 at 21:14

  @burcu
  Burcu Hanım,

  Bunu planlarken ayrı, gerçekleşme verilerini toplarken ayrı süreçler var.
  Örneğin bir kaynağı, bir aktiviteye atarken %50 Unit verirseniz, o kişi günde 4 saat çalışacak demektir. Planlama esnasında kaynak atarken Unit ile ayarlanır.

  Gerçekleşme verilerini girerken ise Task Usage görüntüsü üzerinden gün-gün Actual Work girmek mümkündür. Böylece ilk güne 4 saat ikinci 5 saat çalışılmış değer gösterebilirsiniz. (Task Usage görüntüsünü inceleyin, lütfen)

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: